RSS
 

Warunki w miejscu pracy – kiedyś i dziś

29 mar

Pracownicy mają prawo do bezpiecznego środowiska pracy. Jednakże nie tak dawno temu, ustawy dotyczące warunków pracy były nieodpowiednie. Zatrudnieni w początku XX wieku musieli zmagać się z warunkami, które dzisiaj byłyby nie do przyjęcia. Od tego czasu pracownicy otrzymali zdrowsze, bezpieczniejsze warunki pracy a przepisy pozostały zmienione w celu ochrony ich praw.

Nie tak dawno temu warunki pracy w fabrykach czy zakładach produkcji były bardzo niebezpieczne. Instalacje przemysłowe nie zapewniały należytego bezpieczeństwa i były nadzwyczaj słabo utrzymywane. Robotnicy fabryczni regularnie tracili palce lub kompletne kończyny wciągnięte do maszyn. Nie było regulacji dla atmosfery panującej w zakładzie, która nieraz była zanadto gorąca z małą ilością tlenu. Oprócz niebezpiecznych maszyn, pomieszczenia sanitarne w fabrykach były także bardzo niehigieniczne.

Z biegiem czasu pracownicy z powodzeniem walczyli o zmianę warunków pracy. To była długa wojna, ale dzięki niej dzisiaj istnieją przepisy mające na celu opiekę pracowników przed niezdrowymi warunkami pracy. Stosowne ograny rządowe obserwują bezpieczeństwo i ochronę dobrego samopoczucia zatrudnionych.

Nałożone są ograniczenia na takie rzeczy jak trujące chemikalia. Przepisy wymagają pewnych rodzajów odzieży ochronnej jak kaski, gogle czy płaszcze laboratoryjne w co poniektórych środowiskach. Organizacje zapewniają, iż procesy są bezpieczne a pracownicy otrzymują słuszne szkolenia.

Choć gospodarka stopniowo oddala się od produkcji i przemysłu ciężkiego, główne linie produkcyjne muszą być często dozorowane i utrzymywane w wysokich kanonach bezpieczeństwa i czystości. Niestety to nie powstrzymuje niektórych pracodawców do ignorowania przepisów i higieny pracy. Jeśli Ty, lub ktoś z Twej rodziny wykonuje zawód w groźnych warunkach masz prawo do podjęcia stosownych kroków przeciw pracodawcy, wesprzeć może adwokat Wrocław prawo.

 
Komentowanie nie jest możliwe

Napisane przez w kategorii Pomoc prawna

 

Tags: ,

Komentowanie zostało wyłączone.